Monitoring wjazdu na czerwonym świetle

Monitoring wjazdu na czerwonym świetle

Często poruszamy tematy urządzeń, które nas ścigają: fotoradary, maszyny wykonujące odcinkowe pomiary prędkości, monitoring wjazdu na czerwonym świetle; które mają podobno pomóc w polepszeniu bezpieczeństwa na drodze. Monitoring na skrzyżowaniach rejestrujący wjazdy na czerwonym świetle, obsługiwany przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, który od 26 kwietnia 2016 roku nie ma uprawnień do przetwarzania danych osobowych obywateli jest naszym dzisiejszym tematem.

Organem nadzorującym jest Inspekcja Transportu Drogowego, która ma w swej pieczy wszystkie wyżej wymienione urządzenia, takie jak fotoradary, monitoring na skrzyżowaniach. Wszystkie mandaty z takich maszyn po 26 kwietnia 2016r. są bezprawne. Inspekcja nie posiada możliwości obróbki danych osobowych. Mają prawo do podłączenia urządzeń, obsługi, robienia zdjęć, ale nie mają prawa do pobierania naszych danych, obróbki ich i wypluwania wezwań. Państwo Polskie wysyła rocznie ok. 500 tys. takich wezwań mandatowych z fotoradarów.

Monitoring wjazdu na czerwonym – Biznes

Większość bardzo grzecznie płaci i na tym polega ten biznes. Żadna stacja telewizyjna jakoś nie drąży tego tematu, że Inspektorat działa bezprawnie. Przychody z takich urządzeń są zależne od ustawienia. Śmiejemy się, że są dwa programy: praworządność i biznes. Program „Biznes”, ten lepszy dla gospodarki, niekoniecznie rejestruje wykroczenie, może nam zrobić zdjęcie na pomarańczowym. Nikt nie analizuje fotografii po jej wykonaniu, następuje fabryka wezwań. Zdarzały się przypadki, że na zdjęciu było widoczne pomarańczowe światło na sygnalizatorze i mandat pomimo tego przychodził. I ludzie to opłacają. Kolejną sytuacją jest wjechanie podczas zatoru na zielonym na skrzyżowanie, mamy obowiązek z niego zjechać, a światło zmieniło nam się w tym czasie na czerwone. Nie łamiemy prawa, nie jest to wykroczenie. Ale maszyna ustawiona w trybie „biznes” wykona nam zdjęcie.

Monitoring wjazdu na czerwonym świetle

Monitoring wjazdu na czerwonym – Bezpieczeństwo

Zdjęcie 1500 tysiąca fotoradarów straży miejskiej, po straceniu przez nich uprawnień nie wykazało pogorszenia bezpieczeństwa na drogach! Jest może mniej stłuczek, ale one nie są groźne, liczba wypadków jest taka sama. Wypadki powoduje przede wszystkim nieuwaga, a nie drobne wykroczenia. Monitoring na skrzyżowaniu często wprowadza dla kierowcy niepokój. Zapala się pomarańczowe światło i nagle nie wiemy, co zrobić. Czy przejechać i może dostać mandat? Czy gwałtownie zahamować, mogąc spowodować wypadek? Wiele kierowców myli taki monitoring wjazdu na czerwonym z odczytem prędkości. Zwalniają na takim skrzyżowaniu, tamują ruch, a potem próbują na innych odcinkach drogi to zwolnienie nadrobić.
Budowa fotoradarów to tylko pretekst podpięty pod bezpieczeństwo, służący powiększeniu budżetu naszego kraju. Nie prawdą jest, że jak będziemy jeździć wolniej, to wypadków będzie mniej.